Preskoči na glavni sadržaj

Hidrolat smilja

Hidrolat smilja (Helicrysum Italicum flower steam water) vodena je iscrpina ljekovitog smilja, izuzetno korisna u anti-age njezi, tretmanu mrlja od sunca, strija i mnogih drugih kožnih problema. Možete ga nabaviti direktno od nas na, ili u bio&bio trgovinama te u Kantarionu.


Što je zapravo hidrolat? Hidrolati se nazivaju cvjetnim vodicama, ali to nisu jer hidrolat i cvjetna vodica su ustvari dvije potpuno različite iscrpine bilja. Cvjetna vodica je voda u kojoj se namače biljka; npr. najčešće se to radilo u povijesti s ružinim laticama i sl. koje su se onda koristile za miris i za njegu kože, a i dandanas se u kućnoj radinosti miješaju s alkoholom jer su zbog vodene baze mikrobiološki nestabilne i podložne kvarenju te se koriste kao domaći after shave i sl. Hidrolati su također tzv. vodene iscrpine biljke, ali dobivene destilacijom, točnije hidrolat je nusprodukt destilacije. Kada se radi destilacija biljaka vodenom parom, voda koja prva istječe iz kotla za destilaciju na kojoj pliva eterično ulje je ustvari hidrolat.

Hidrolati su nepravedno zapostavljeni iz razloga što se većinom uvijek govori o koristima i aktivnim tvarima eteričnih ulja, ali su hidrolati također bogati aktivnim tvarima biljke, ali u manjoj koncentraciji pa se za razliku od eteričnih ulja mogu bez problema koristiti nerazrijeđeni na koži, u svakodnevnoj njezi umjesto popularnih tonika i micelarnih vodica, koji nemaju baš previše prirodnih sastojaka. Ovisno o biljci, hidrolati se koriste na razne načine. Recimo, hidrolat lavande koristi se umjesto destilirane vode u pegli kako bi rublje imalo ljepši miris. Hidrolat mente koristi se kao antiseptik, u pripravcima koji djeluju protiv upala, npr. u proizvodima nakon brijanja, u kremama koje imaju funkciju hlađenja, losionima poslije sunčanja i sl. Hidrolat matičnjaka može se koristiti čak za ispiranje usne šupljine zbog jakog antibakterijskog i antivirusnog djelovanja, za novorođenčad protiv pelenskog osipa…


Jedan od vrlo vrijednih i vrlo cijenjenih hidrolata je hidrolat smilja, i gotovo da ne možemo zamisliti njegu zrele kože bez njegove upotrebe. Još je Kleopatra otkrila blagodati ovog cvijeta koji je koristila u kremama protiv starenja. Osim što je ta biljka samim imenom zvana imortela (besmrtna), broj jedan je na Mediteranu u anti-age njezi kože, protiv bora i za zatezanje kože, a poznato je i njegovo djelovanje na otekline, hematome, crvene kapilare po licu, mrlje od sunca je stvarno izvrsno i gotovo da nema boljeg tonika za gore navedene tegobe, od hidrolata smilja. Smilje djeluje antihematomatično, regenerativno, protuupalno, antiseptički i antimikrobno. 

Miris hidrolata smilja iznenađuje na prvu jer ne miriši kao eterično ulje smilja ili svježi ili suhi cvijet smilja, kao što smo navikli, već ima dosta težak miris. Usprkos tome neki će vam reći da je miris izvrstan i neke ga dame čak koriste umjesto spreja za tijelo, ili parfema. No, drugi će vam reći da ih miris hidrolata smilja podsjeća na asfalt, naftu, vrganje, tartufe i svakakve simpatične usporedbe. No, bilo kako bilo, smilje je neprocjenjiva biljka, prepuna aktivnih sastojaka koji će vam pomoći da redovnim korištenjem u potpunosti otklonite podočnjake, smanjite bore, hidratizirate kožu, riješite se oteklina i kapilara, pa i strija i proširenih vena, zbog svojeg djelovanja stezanja kože. A možete se samo i osvježiti po licu i tijelu, odmah ćete se osjećati mlađe.

Popularni postovi s ovog bloga

Bučino ulje za kožu

Bučino ulje je delicija u gastronomiji, ali je i hrana za kožu i kosu. O dlično je za opuštajuće masaže, ostavlja kožu mekom, hrani kosu itd. Što je primorcima maslinovo, to je nama kontinentalcima bučino ili tzv. crno ulje.   Navikli smo na   taj jaki miris i okus u svim salatama i ostalim jelima. U zadnje vrijeme dok   se poljoprivreda i obrada zemlje konačno na mala vrata vraćaju  " u modu", u Hrvatskoj imamo nekoliko desetaka vrlo kvalitetnih uzgajivača buča i proizvođača bučinog ulja pa se ono sada popularizira i na Mediteranu, a neke recepture nam sugeriraju čak i pečenje jaja na bučinom ulju, sladoled od vanilije s bučinim uljem, namaz od bučinih koštica, bučino brašno i sl. Nekada je ono samo bilo "fino" i koristilo se za hranu jer ljudi nisu imali novaca za kupnju već su sami proizvodili hranu, a danas se na veliko piše i priča o svojstvima i koristima tog kontinentalnog "crnog zlata". Naučili smo da pomaže kod bolesti prostate, da je odl

Mast od gaveza

Mast od gaveza , točnije gavezov melem, novi je proizvod Kuće magične trave. Pročitajte sve o blagodatima ove ljekovite biljke... Biljka poznata po svojem karakterističnom ljubičastom cvijetu, lat. Symphytum officinale , u narodu je zvana obični gavez, crni gavez, konjski rep, kilnjak i na još mnoge druge načine... S obzirom na to da postoji i žuti gavez, koji ima slična svojstva, poznatiji je ljubičasti gavez. Aktivnim svojstivma, koja su danas naširoko poznata, obiluje list, a najviše korijen. Korijen gaveza sadrži karotin, alkaloide, glikozide, tanin, eterično ulje, smole, sluz, ali najvažniji sastojak je alantoin. Alantoin je aktivna prirodna tvar koja potiče rast stanica u kostima te u vezivnom i potkožnom tkivu. Zbog toga je mast od gaveza gotovo nezamjenjiva kod unutarnjih i vanjskih rana, posjekotina, oteklina, modrica i lomova kostiju te oštećenja hrskavice, nategnuća tetiva, uganuća i sl. Zbog velike koncentracije alantoina gavez se koristi u njezi kož

Ulje lješnjaka za nečistu kožu

Svi volimo orašaste plodove, i to je dobro jer su oni hrana za mozak bogata različitim aktivnim tvarima koje nam pomažu u zdravlju tijela - iznutra i izvana. Ulje lješnjaka jednako je dobro za naše tijelo, posebice korišteno na koži, u kozmetičke svrhe. U našim kontinentalnim područjima, osim bučinog ulja, veliko blago je ulje lješnjaka, koje je sve zastupljenije. Lješnjaci se u zadnjih 5 do 7 godina na veliko sade na zapuštenim livadama, između ostalog i zbog toga što uzgoj ne zahtijeva veliki fizički napor ni financijska ulaganja, no lješnjaci imaju prve plodove tek nakon 7 godina. Do tada, nasadi se mogu samo lagano kositi i održavati. Ulje lješnjaka izuzetno je bogato ulje, sadrži velike količine nezasićenih masnih kiselina, proteina i vitamina, prije svega vitamina B1 i B6, nešto manje ostalih vitamina B, i vitamina E. Ono spada u tzv. suha ulja jer se izuzetno dobro upija, te se preporuča njegovo korištenje u kozmetičke svrhe u preparatima za masnu, nečistu i kožu