Preskoči na glavni sadržaj

Eterično ulje matičnjaka


Eterično ulje matičnjaka (melissa officinalis) – njegova ljekovita svojstva i utjecaj na fizičko i emocionalno stanje čovjeka.


Matičnjak je poznat od davnine kao biljka koja jača i krijepi dušu i tijelo. Ime melisa potječe od grčke nimfe koja je spasila život Zeusu te ju je on u znak zahvalnosti pretvorio u pčelu kako bi zauvijek sakupljala mirisni med s bijelih ili žutih cvjetova matičnjaka. Matičnjak je poznata medonosna biljka, jer nijedna druga biljka ne privlači toliko pčele svojim mirisom.

Za tu divnu, mirisnu biljku kažu da dočarava lijepe misli. Već ju je veliki Paracelzus nazivao eliksirom života kao biljku koja u potpunosti revitalizira tijelo i duh, a njemačka opatica Hildegard von Bingen (1098-1179)  je ovako napisala o matičnjaku: „Tko ga jede, rado će se smijati, jer njegova toplina zahvaća slezenu i srce time postaje radosno.“


Možda najbolji poznavalac matičnjaka, Mattoli, hvali ga riječima: “Matičnjak ima izvanredno dobro svojstvo da jača i oživljava srce, naročito onome tko se u noći boji i kome srce lupa i smeta miru, on čisti krv, otklanja neraspoloženje i žalost, služi hladnom želucu i gotovo svim unutarnjim organima. Francuski travar Maurice Messegue je rekao: „Za mene je ova biljka kraljica svih stimulirajućih trava. Nespretnom ljubavniku, nemirnoj glavi porodice, ženama opterećenim problemima, očajnicima i onima što ih prati osjećaj poraza u životu savjetujem ovu čarobnu biljku koja obnavlja organizam, vraća snagu i radost življenja.“ Plinije ga je preporučivao za oči, a postoje bilješke da je i Shakespeareu bio omiljena biljka.

Matičnjak je jedna od malobrojnih biljaka koje su istovremeno ljekovite, mirisne, ukrasne, začinske, aromatične, medonosne i imaju industrijsku primjenu. Dokazano je da matičnjak pojačava koncentraciju i potiče bolje rješavanje tekstualnih i slikovnih zadataka. Također se smatra da zbog antioksidanasa, koji štite stanice tijela od oštećenja uzrokovanih oksidacijom, matičnjak pomaže i oboljelima od Alzheimerove bolesti da poboljšaju pamćenje i koncentraciju. Matičnjak ima jaka antivirusna svojstva, skraćuje trajanje bolesti i smanjuje mogućnost recidiva.

O ETERIČNOM  ULJU MATIČNJAKA


Eterično ulje melise je ustvari najvažniji ljekoviti sastojak melise. Ovo eterično ulje ima klinički ispitana svojstva spazmolitika i relaksanta za centralni živčani sustav. Zbog toga se primjenjuje kod različitih neuroza s djelovanjem na probavni sustav, srce, nesanicu, te kod anksioznosti i stresa. Profesionalna aromaterapija ga izuzetno cijeni i najčešće koristi jer ispunjava sve terapeutske zahtjeve. U literaturi koja se bavi aromaterapijom matičnjak je jedno od ulja prvog izbora kod depresije i stresa te nesanice uzrokovane ovim stanjima. Od davnina, najpoznatiji liječnici i aromaterapeuti ga opisuju ovako: „Melisino ulje rastjeruje crne misli, to je ulje uz koje se može lijepo sanjati i radosno živjeti. Ono smiruje, tonizira, jača vitalnost, drugim riječima krijepi dušu.“

Eterično ulje matičnjaka koristi se u profesionalnoj fitoterapiji i aromaterapiji i to:
- u mješavinama za masažu, pripravcima za njegu kože, ali u koncentracijama manjim od 1 % zbog moguće iritacije kože (zbog prisutnosti aldehida)
- inhalacijom - direktnom, u mirisnom lampicama ili difuzerima.
Iskorištenje je vrlo malo (oko 0,05 %) pa ga nema na tržištu u većim količinama, zbog čega je jako cijenjeno i skupo  - kao i ruža, pa je jedno od ulja koje se najčešće patvori.

Kuća magične trave eterično ulje melise destilira iz vlastitih ekoloških nasada matičnjaka, te je ulje vrhunske kvalitete, ekološki certificifano i u ograničenim količinama.



Ako znate neku Melisu (žensko ime prema latinskom nazivu matičnjaka) sigurno ste primijetili da nomen est omen. Krasi ih vedrina, smirenost i optimizam - sve ono što upotrebom pruža ova izuzetna biljka. 

Popularni postovi s ovog bloga

Bučino ulje za kožu

Bučino ulje je delicija u gastronomiji, ali je i hrana za kožu i kosu. O dlično je za opuštajuće masaže, ostavlja kožu mekom, hrani kosu itd. Što je primorcima maslinovo, to je nama kontinentalcima bučino ili tzv. crno ulje.   Navikli smo na   taj jaki miris i okus u svim salatama i ostalim jelima. U zadnje vrijeme dok   se poljoprivreda i obrada zemlje konačno na mala vrata vraćaju  " u modu", u Hrvatskoj imamo nekoliko desetaka vrlo kvalitetnih uzgajivača buča i proizvođača bučinog ulja pa se ono sada popularizira i na Mediteranu, a neke recepture nam sugeriraju čak i pečenje jaja na bučinom ulju, sladoled od vanilije s bučinim uljem, namaz od bučinih koštica, bučino brašno i sl. Nekada je ono samo bilo "fino" i koristilo se za hranu jer ljudi nisu imali novaca za kupnju već su sami proizvodili hranu, a danas se na veliko piše i priča o svojstvima i koristima tog kontinentalnog "crnog zlata". Naučili smo da pomaže kod bolesti prostate, da je odl

Mast od gaveza

Mast od gaveza , točnije gavezov melem, novi je proizvod Kuće magične trave. Pročitajte sve o blagodatima ove ljekovite biljke... Biljka poznata po svojem karakterističnom ljubičastom cvijetu, lat. Symphytum officinale , u narodu je zvana obični gavez, crni gavez, konjski rep, kilnjak i na još mnoge druge načine... S obzirom na to da postoji i žuti gavez, koji ima slična svojstva, poznatiji je ljubičasti gavez. Aktivnim svojstivma, koja su danas naširoko poznata, obiluje list, a najviše korijen. Korijen gaveza sadrži karotin, alkaloide, glikozide, tanin, eterično ulje, smole, sluz, ali najvažniji sastojak je alantoin. Alantoin je aktivna prirodna tvar koja potiče rast stanica u kostima te u vezivnom i potkožnom tkivu. Zbog toga je mast od gaveza gotovo nezamjenjiva kod unutarnjih i vanjskih rana, posjekotina, oteklina, modrica i lomova kostiju te oštećenja hrskavice, nategnuća tetiva, uganuća i sl. Zbog velike koncentracije alantoina gavez se koristi u njezi kož

Ulje lješnjaka za nečistu kožu

Svi volimo orašaste plodove, i to je dobro jer su oni hrana za mozak bogata različitim aktivnim tvarima koje nam pomažu u zdravlju tijela - iznutra i izvana. Ulje lješnjaka jednako je dobro za naše tijelo, posebice korišteno na koži, u kozmetičke svrhe. U našim kontinentalnim područjima, osim bučinog ulja, veliko blago je ulje lješnjaka, koje je sve zastupljenije. Lješnjaci se u zadnjih 5 do 7 godina na veliko sade na zapuštenim livadama, između ostalog i zbog toga što uzgoj ne zahtijeva veliki fizički napor ni financijska ulaganja, no lješnjaci imaju prve plodove tek nakon 7 godina. Do tada, nasadi se mogu samo lagano kositi i održavati. Ulje lješnjaka izuzetno je bogato ulje, sadrži velike količine nezasićenih masnih kiselina, proteina i vitamina, prije svega vitamina B1 i B6, nešto manje ostalih vitamina B, i vitamina E. Ono spada u tzv. suha ulja jer se izuzetno dobro upija, te se preporuča njegovo korištenje u kozmetičke svrhe u preparatima za masnu, nečistu i kožu