Preskoči na glavni sadržaj

Matičnjak za problematičnu kožu

Od davnina su nam poznata svojstva matičnjaka i njegov utjecaj na zdravlje, korištenjem čaja u svrhu poboljšanja općeg stanja organizma. No, ne smijemo nikako zaboraviti ni njegovo izuzetno djelovanje na tijelo izvana. Matičnjak je prije svega biljka s vrlo jakim antivirusnim, antibakterijskim i umirujućim svojstvima.



Kozmetički proizvodi na bazi čarobne biljke matičnjaka koriste se za poboljšanje tonusa kože, poboljšanje kritičnih dijelova lica i tijela, na kojima se nalaze neželjene promjene u obliku mitesera, prištića, crvenila, ljuštenja kože i sl.
Neželjene kožne pojave kao što su sve moguće vrste dermatitisa, crvenila, suhe kože, nečiste kože, bora itd. možemo uspješno tretirati ovom biljkom, čije je drugo ime melisa.
S obzirom na to da je matičnjak najpoznatiji po svojim antisresnim svojstvima, upotreba matičnjaka i iznutra i izvana djeluje na sve probleme na koži uzrokovane bilo kakvim stresom u organizmu.

Njega i čišćenje problematične kože

Osnovni proizvod od matičnjaka, osim vrlo skupocjenog eteričnog ulja, je hidrolat tzv. tonik melise. Njegova pripadnost u nultu kategoriju kozmetike upućuje nas na to da ga se može koristiti čak i za najproblematičniju kožu, otvorene rane ili dječju guzu. Najuspješniji se pokazao pri otklanjanju tinejdžerskih crvenih i upaljenih prištića te atopične kože kod djece. Također, nakon brijanja lica (kod muškaraca kao after shave) ili nakon depilacije.
To blago i nježno sredstvo, bez alkohola i konzervansa možete nanositi  na čistu kožu i nekoliko puta dnevno na bilo koji dio tijela (lice, vlasište, ruke, noge), a možete njime i ispirati usnu šupljinu zbog antibakterijskog djelovanja.


Nakon tzv. vodene faze njege, dobro je upotrijebiti i hidratantnu kremu za lice s melisom. Ovisno o vrsti kože, možete birati između kreme za suhu ili kreme za mješovitu kožu. Koža će vam biti zahvalna jer će dobiti i vlagu i masnoću uz nezaobilazno antibakterijsko djelovanje te izuzetnu njegu i toniziranje kože.
Sapuni
Iako se u današnje vrijeme upotreba krutih sapuna za pranje lica smanjila uslijed navale svih mogućih vrsta vodica i tekućih sredstava za pranje lica, ekološki sapun s melisom odlično je rješenje za skidanje šminke i nečistoće koja se svaki dan zavuče u naše pore. Ne suši kožu i ne iritira oči, pH vrijednost mu je neutralna, a mogućnosti korištenja bezbrojne: pranje ruku, lica, tijela, kose, čak i intimnih dijelova tijela.


Njega usana
Za svakodnevnu njegu usana, potrebno je koristiti neškodljivo antivirusno sredstvo koje će istovremeno nahraniti i zaštititi usne, a istovremeno štititi od herpesa ili pucanja usana.
Konvencionalni balzami za usne napravljeni su tako da omekšavaju usne i samim time nakon mazanja izazivaju još veću potrebu za ponovnim mazanjem. Vjerojatno ste primijetili da ne možete bez balzama za usne niti pola sata. Melisin ekološki balzam za usne napravljen je od osnovna tri sastojka: melise, pčelinjeg voska i hladno prešanog maslinova ulja. Nakon upotrebe ostat će na usnama, stvoriti zaštitni sloj i nećete imati potrebe nanositi ga po nekoliko sati. 

Više proizvoda na bazi matičnjaka pronađite na web-trgovinama bio&bio i Kantarion.

Popularni postovi s ovog bloga

Bučino ulje za kožu

Bučino ulje je delicija u gastronomiji, ali je i hrana za kožu i kosu. O dlično je za opuštajuće masaže, ostavlja kožu mekom, hrani kosu itd. Što je primorcima maslinovo, to je nama kontinentalcima bučino ili tzv. crno ulje.   Navikli smo na   taj jaki miris i okus u svim salatama i ostalim jelima. U zadnje vrijeme dok   se poljoprivreda i obrada zemlje konačno na mala vrata vraćaju  " u modu", u Hrvatskoj imamo nekoliko desetaka vrlo kvalitetnih uzgajivača buča i proizvođača bučinog ulja pa se ono sada popularizira i na Mediteranu, a neke recepture nam sugeriraju čak i pečenje jaja na bučinom ulju, sladoled od vanilije s bučinim uljem, namaz od bučinih koštica, bučino brašno i sl. Nekada je ono samo bilo "fino" i koristilo se za hranu jer ljudi nisu imali novaca za kupnju već su sami proizvodili hranu, a danas se na veliko piše i priča o svojstvima i koristima tog kontinentalnog "crnog zlata". Naučili smo da pomaže kod bolesti prostate, da je odl

Mast od gaveza

Mast od gaveza , točnije gavezov melem, novi je proizvod Kuće magične trave. Pročitajte sve o blagodatima ove ljekovite biljke... Biljka poznata po svojem karakterističnom ljubičastom cvijetu, lat. Symphytum officinale , u narodu je zvana obični gavez, crni gavez, konjski rep, kilnjak i na još mnoge druge načine... S obzirom na to da postoji i žuti gavez, koji ima slična svojstva, poznatiji je ljubičasti gavez. Aktivnim svojstivma, koja su danas naširoko poznata, obiluje list, a najviše korijen. Korijen gaveza sadrži karotin, alkaloide, glikozide, tanin, eterično ulje, smole, sluz, ali najvažniji sastojak je alantoin. Alantoin je aktivna prirodna tvar koja potiče rast stanica u kostima te u vezivnom i potkožnom tkivu. Zbog toga je mast od gaveza gotovo nezamjenjiva kod unutarnjih i vanjskih rana, posjekotina, oteklina, modrica i lomova kostiju te oštećenja hrskavice, nategnuća tetiva, uganuća i sl. Zbog velike koncentracije alantoina gavez se koristi u njezi kož

Ulje lješnjaka za nečistu kožu

Svi volimo orašaste plodove, i to je dobro jer su oni hrana za mozak bogata različitim aktivnim tvarima koje nam pomažu u zdravlju tijela - iznutra i izvana. Ulje lješnjaka jednako je dobro za naše tijelo, posebice korišteno na koži, u kozmetičke svrhe. U našim kontinentalnim područjima, osim bučinog ulja, veliko blago je ulje lješnjaka, koje je sve zastupljenije. Lješnjaci se u zadnjih 5 do 7 godina na veliko sade na zapuštenim livadama, između ostalog i zbog toga što uzgoj ne zahtijeva veliki fizički napor ni financijska ulaganja, no lješnjaci imaju prve plodove tek nakon 7 godina. Do tada, nasadi se mogu samo lagano kositi i održavati. Ulje lješnjaka izuzetno je bogato ulje, sadrži velike količine nezasićenih masnih kiselina, proteina i vitamina, prije svega vitamina B1 i B6, nešto manje ostalih vitamina B, i vitamina E. Ono spada u tzv. suha ulja jer se izuzetno dobro upija, te se preporuča njegovo korištenje u kozmetičke svrhe u preparatima za masnu, nečistu i kožu