Preskoči na glavni sadržaj

Proizvodnja eko i prirodne kozmetike – naša priča

Kada smo, u svojim počecima, odlučili iz prirode izvući ono najbolje, imali smo samo želju za poslom i nit vodilju – da će naši proizvodi biti potpuno prirodni, da će sve ili većina sirovina biti s našeg područja i da nećemo kopirati ostale. Ekološka i prirodna kozmetika je bila i ostala naš cilj.



Prvo smo započeli eko certifikaciju uzgoja. Od prvog finalnog proizvoda, tj. čaja od melise, krenuli smo na Ministarstvo zdravlja kao bismo ispitali zdravstvenu ispravnost proizvoda. Nakon toga smo započeli kozmetičku proizvodnju te smo u konzultaciji sa sanitarnom inspekcijom uredili svoje prostore te pridobili potrebne dozvole – sve to zahtijeva trošak, vrijeme i na kraju ažurnost, tj. svaka od tih radnji ponavlja se čak i nekoliko puta godišnje.

Muke po deklaracijama

Da bi proizvod bio siguran za korištenje i spreman za tržište vrlo važna stvar je i njegovo ispravno deklariranje. I dandanas, pravilnici o deklariranju proizvoda se svako malo mijenjaju i svaki puta se zbog usklađenja stare deklaracije moraju ispravljati, stavljati dodatne naljepnice ili se uopće ne mogu koristiti. Ni na jednom proizvodu ne mogu se koristiti tzv. medicinski termini ako proizvod nije registriran kao lijek. Tako da kada kupite mast na kojoj piše da pomaže protiv bolova ili poboljšava cirkulaciju, da djeluje protiv prištića i sl. znajte da taj proizvod mora  biti registriran i označen kao lijek ili kozmetika s posebnom namjenom.



EU regulativa i norme

Ulaskom u EU, još smo nešto naučili. Naime, proizvod ne može na tržište ako osim zdravstvene ispravnosti nema Izvješće o sigurnosti proizvoda. Za izradu izvješća potrebno je  provjeriti sve recepture proizvoda i za svaki od sastojaka priložiti potrebne certifikate.
Svaki od proizvoda potrebno je upisati u Europski portal za kozmetiku tzv. CPNP i to na svim jezicima zemalja u kojima se proizvod prodaje.
Osim izvješća o sigurnosti, i analiza samog proizvoda, potrebno je za sve proizvode napraviti testove koje će opravdati rok trajanja koji ste dodijelili proizvodu.


Ekološka i prirodna kozmetika i registracija

Kozmetiku može proizvoditi samo subjekt koji je kao takav registriran kod Ministarstva zdravlja. Proizvodnja kozmetike podliježe normi za proizvodnju kozmetike ISO 22716 i u skladu s tim potrebno je izraditi elaborat dobre proizvođačke prakse te prilagoditi svoje proizvodne prostore, od ulaza sirovine do izlaza gotovog proizvoda. Sve mora biti u skladu sa strogim sanitarnim i sigurnosnim i drugim propisima i normama.


Kako do eko certifikata

Eko certifikat nije obavezan, već je on jedna stepenica više u potvrdi kvalitete proizvoda. On se produžuje svake godine i cijelo vrijeme s kontroliraju recepture i količine gotove robe i sirovina prema unaprijed prijavljenom planu proizvodnje za tekuću godinu.

Ovo je samo sažetak onog što se mora napraviti da bi proizvod bio ispravan i siguran za korištenje i kao takav mogao ići na tržište, zato dobro gledajte od koga i što kupujete. Možda vam se naš štand ili naši proizvodi čine isti kao nekog drugog proizvođača, ali kada sljedeći put budete imali u rukama naše proizvode, sjetite se ovog članka.

Popularni postovi s ovog bloga

Bučino ulje za kožu

Bučino ulje je delicija u gastronomiji, ali je i hrana za kožu i kosu. O dlično je za opuštajuće masaže, ostavlja kožu mekom, hrani kosu itd. Što je primorcima maslinovo, to je nama kontinentalcima bučino ili tzv. crno ulje.   Navikli smo na   taj jaki miris i okus u svim salatama i ostalim jelima. U zadnje vrijeme dok   se poljoprivreda i obrada zemlje konačno na mala vrata vraćaju  " u modu", u Hrvatskoj imamo nekoliko desetaka vrlo kvalitetnih uzgajivača buča i proizvođača bučinog ulja pa se ono sada popularizira i na Mediteranu, a neke recepture nam sugeriraju čak i pečenje jaja na bučinom ulju, sladoled od vanilije s bučinim uljem, namaz od bučinih koštica, bučino brašno i sl. Nekada je ono samo bilo "fino" i koristilo se za hranu jer ljudi nisu imali novaca za kupnju već su sami proizvodili hranu, a danas se na veliko piše i priča o svojstvima i koristima tog kontinentalnog "crnog zlata". Naučili smo da pomaže kod bolesti prostate, da je odl

Mast od gaveza

Mast od gaveza , točnije gavezov melem, novi je proizvod Kuće magične trave. Pročitajte sve o blagodatima ove ljekovite biljke... Biljka poznata po svojem karakterističnom ljubičastom cvijetu, lat. Symphytum officinale , u narodu je zvana obični gavez, crni gavez, konjski rep, kilnjak i na još mnoge druge načine... S obzirom na to da postoji i žuti gavez, koji ima slična svojstva, poznatiji je ljubičasti gavez. Aktivnim svojstivma, koja su danas naširoko poznata, obiluje list, a najviše korijen. Korijen gaveza sadrži karotin, alkaloide, glikozide, tanin, eterično ulje, smole, sluz, ali najvažniji sastojak je alantoin. Alantoin je aktivna prirodna tvar koja potiče rast stanica u kostima te u vezivnom i potkožnom tkivu. Zbog toga je mast od gaveza gotovo nezamjenjiva kod unutarnjih i vanjskih rana, posjekotina, oteklina, modrica i lomova kostiju te oštećenja hrskavice, nategnuća tetiva, uganuća i sl. Zbog velike koncentracije alantoina gavez se koristi u njezi kož

Ulje lješnjaka za nečistu kožu

Svi volimo orašaste plodove, i to je dobro jer su oni hrana za mozak bogata različitim aktivnim tvarima koje nam pomažu u zdravlju tijela - iznutra i izvana. Ulje lješnjaka jednako je dobro za naše tijelo, posebice korišteno na koži, u kozmetičke svrhe. U našim kontinentalnim područjima, osim bučinog ulja, veliko blago je ulje lješnjaka, koje je sve zastupljenije. Lješnjaci se u zadnjih 5 do 7 godina na veliko sade na zapuštenim livadama, između ostalog i zbog toga što uzgoj ne zahtijeva veliki fizički napor ni financijska ulaganja, no lješnjaci imaju prve plodove tek nakon 7 godina. Do tada, nasadi se mogu samo lagano kositi i održavati. Ulje lješnjaka izuzetno je bogato ulje, sadrži velike količine nezasićenih masnih kiselina, proteina i vitamina, prije svega vitamina B1 i B6, nešto manje ostalih vitamina B, i vitamina E. Ono spada u tzv. suha ulja jer se izuzetno dobro upija, te se preporuča njegovo korištenje u kozmetičke svrhe u preparatima za masnu, nečistu i kožu