Uvijek na početku proljeća, čim se pojave prve sunčeve zrake, počinjemo razmišljati o zaštiti od njegova štetnog utjecaja na kožu. Poznato je da pretjerano izlaganje suncu, boravak na otvorenom u doba dana kada je sunce najjače, štetno utječe na kožu, te ona prerano stari, gubi elastičnost, pojavljuju se sunčane mrlje, crvenilo, a u najgorem slučaju i maligne promjene koje mogu izrasti u opasne bolesti kože...
Bez obzira na to sunčali se namjerno ili nam je suncu izloženo samo lice zbog svakodnevnog boravka na otvorenom, dobro je zaštititi kožu od preranog starenja i ostalih štetnih utjecaja prirodnim preparatima.
Biljna ulja i maslaci s prirodnim UV faktorom
U prirodi postoje tisuće različitih biljaka koje imaju različite aktivne tvari, ali biljaka s prirodnim faktorom zaštite od sunca nema baš previše. Barem ne s visokim faktorom na koji smo navikli u komercijalnim kremama za sunčanje.
Naš najpoznatiji prirodni proizvod, maslinovo ulje, koje se pogotovo u Dalmaciji koristi za sve vrste macerata, na žalost nema zaštitni faktor veći od 2 te preparati na bazi maslinova ulja, bez dodatnih sastojaka protiv UV zraka, nemaju neku funkciju zaštite od štetnog zračenja.
Karite maslac, nastao od ploda shea drveta, ima faktor oko 4, dok je jedno od najcjenjenijih i vrlo skupih ulja, koje se još uvijek premalo koristi u svakodnevnoj njezi kože, ulje lješnjaka. Vjerovali ili ne, ulje lješnjaka ima minimalni zaštitni faktor od 10 pa čak do 30! Kada govorimo o ulju lješnjaka mislimo isključivo na ulje ekološki uzgojenih lješnjaka i prešano hladnim postupkom.
Ulje čileanskog lješnjaka također ima vrlo visok faktor, ali zbog svoje izuzetno crvene boje, nije praktično jer će sva vaša odjeća i posteljima ostati crvena i neće se moći oprati... Tu je i ulje čileanske maline.
U našim krajevima ima vrlo kvalitetnog ulja lješnjaka, to ulje nam je blisko već zbog samog podneblja i atmosfere u kojoj i mi i biljka rastemo i živimo. Uvijek je bolje koristiti sredstva na bazi biljaka koje rastu u istim atmosferskim uvjetima kao i stanovnici tog područja jer će njegov utjecaj na naše tijelo biti i bolji i jači.
Dok pričamo o biljnim uljima i maslacima i njihovu prirodnom UV faktoru, važno je napomenuti da su ti faktori samo procijenjeni i da nikako ne mogu biti točni, te se od žetve do žetve razlikuju i potrebno ih je određivati jedino testiranjem (spektrofotometrijom). Također, količina koju nanesemo na kožu određuje jačinu djelovanja. Ako je količina premala, faktor zaštite se može podijeliti čak s tri... Naravno, u ljetnim mjesecima najbolje je izbjegavati direktno izlaganje suncu između 10 i 17 h.
Vrlo važan u zaštiti kože je i vitamin E koji se bori protiv oštećenja kože nastalih pretjeranim izlaganjem UV zračenju, zadržava vlažnost kože te pomaže protiv preranog starenja. Djeluje protuupalno i pomaže spriječiti oštećenja koja mogu nastati od opeklina od sunca. Najjači prirodni izvor vitamine E su sjemenke crnoga grožđa te ulje sjemenki grožđa svakako ubrajamo u važan sastojak u zaštiti od sunca.
Za svakodnevnu njegu u proljeće i ljeto, preporučujemo KMT Anti age liniju na bazi ulja sjemenki grožđa...
Set možete kupiti direktno od nas. Kliknite na narudžbenicu.