Svi volimo orašaste plodove, i to je dobro jer su oni hrana za mozak bogata različitim aktivnim tvarima koje nam pomažu u zdravlju tijela - iznutra i izvana. Ulje lješnjaka jednako je dobro za naše tijelo, posebice korišteno na koži, u kozmetičke svrhe.
U našim kontinentalnim područjima, osim bučinog ulja, veliko blago je ulje lješnjaka, koje je sve zastupljenije. Lješnjaci se u zadnjih 5 do 7 godina na veliko sade na zapuštenim livadama, između ostalog i zbog toga što uzgoj ne zahtijeva veliki fizički napor ni financijska ulaganja, no lješnjaci imaju prve plodove tek nakon 7 godina. Do tada, nasadi se mogu samo lagano kositi i održavati.
Ulje lješnjaka izuzetno je bogato ulje, sadrži velike količine nezasićenih masnih kiselina, proteina i vitamina, prije svega vitamina B1 i B6, nešto manje ostalih vitamina B, i vitamina E. Ono spada u tzv. suha ulja jer se izuzetno dobro upija, te se preporuča njegovo korištenje u kozmetičke svrhe u preparatima za masnu, nečistu i kožu s aknama i proširenim porama. Ima sposobnost poticanja cirkulacije i djeluje adstringeno.
Ulje lješnjaka zateže kožu i održava njezinu elastičnost i čvrstoću. Također ima i određeni UV faktor koji pomaže u zaštiti kože prilikom sunčanja. Ono je jedno od najskupljih ulja na tržištu; omjer između ploda i ulja je 10 : 1, što znači da je za litru ulja potrebno 10 kg očišćenih zdravih lješnjaka.
Hladno prešano ulje lješnjaka
Za kozmetiku, kao i kod svih ostalih ulja, preporučuje se hladno prešano ulje lješnjaka iz ekološkog uzgoja jer jedino tako ono sadrži sva važna svojstva kojima pomaže u njezi lica i tijela i sigurni smo da ono nije tretirano nikakvim otrovima kojima bismo mogli poništiti sve aktivne tvari.
Priroda je najbolje sredstvo za zdravlje i njegu, a naše područje obiluje ljekovitim biljkama i plodovima koji su pravo blago koje bi bilo šteta ne iskoristiti.