Preskoči na glavni sadržaj

Aloe vera – blagodati i primjena

Aloe vera (hrvatski aloja), popularan sastojak prirodne kozmetike, spomenuta je još 2200. prije Krista. Nesumnjivo, zaslužuje ne samo da bude spomenuta , već i da kažemo pokoju rečenicu o njezinim ljekovitim svojstvima i primjeni u prirodnoj kozmetici. Mi je koristimo u izradi naših ekoloških kozmetičkih proizvoda.


Zbog velike potražnje za ovom biljkom, koja pripada porodici ljiljana, aloe vera se uzgaja na plantažama širom svijeta, no možete ju uzgojiti i sami u lončanici – estetski je vrlo privlačan detalj u domu. Tako možete uvijek (zlu ne trebelo) imati na raspolagaju prirodnu prvu pomoć u slučaju kakve opekline, uboda insekata ili porezotine. List aloje možete ortgnuti, koji potom pusti svoju tekućinu kojom možete namazati ozljedu. Aloja se može koristi i u prehrani, primjerice kao prirodni poboljšivač okusa, a poznato je i njezino laksativno djelovanje. 

Sok i gel aloje imaju protuupalna, antibakterijska i antivirusna djelovanja. Također, poznati su i njezini antialergijski učinci. Zahvaljujući svojem složenom sastavu – mnogo složenijem od ostalih biljaka – vrlo je učinkovita. Zanimljiva je činjenica da 99 % tog sastava čini voda, a možemo samo zamisliti koliko je onda onaj 1 % sadržajan! Naime, list aloje sadrži 200 kemijskih sastojaka!

No, spomenimo i poneku zanimljivost iz povijesti korištenja aloje. Poznata Kleopatra dodavala je aloju u svoje kupke, a u Egiptu je aloja općenito smatrana biljkom besmrtnosti. Grčki liječnik otkrio je da je aloe vera efikasan laksativ te da djeluje blagotvorno na zarastanje rana. Indijke stavljaju sok aloje na kosu zahvaljujući čemu imaju tako lijepu i gustu kosu.

Kuća magične trave u svojim kozmetičkim proizvodima koristi aloju – u ulju za kosu te u većini preparata za pranje tijela: u intimnom sapunu, u dječjoj kupki, svim tekućim šamponima, muškom gelu za tuširanje i svim krutim sapunima.

Popularni postovi s ovog bloga

Bučino ulje za kožu

Bučino ulje je delicija u gastronomiji, ali je i hrana za kožu i kosu. O dlično je za opuštajuće masaže, ostavlja kožu mekom, hrani kosu itd. Što je primorcima maslinovo, to je nama kontinentalcima bučino ili tzv. crno ulje.   Navikli smo na   taj jaki miris i okus u svim salatama i ostalim jelima. U zadnje vrijeme dok   se poljoprivreda i obrada zemlje konačno na mala vrata vraćaju  " u modu", u Hrvatskoj imamo nekoliko desetaka vrlo kvalitetnih uzgajivača buča i proizvođača bučinog ulja pa se ono sada popularizira i na Mediteranu, a neke recepture nam sugeriraju čak i pečenje jaja na bučinom ulju, sladoled od vanilije s bučinim uljem, namaz od bučinih koštica, bučino brašno i sl. Nekada je ono samo bilo "fino" i koristilo se za hranu jer ljudi nisu imali novaca za kupnju već su sami proizvodili hranu, a danas se na veliko piše i priča o svojstvima i koristima tog kontinentalnog "crnog zlata". Naučili smo da pomaže kod bolesti prostate, da je odl...

Mast od gaveza

Mast od gaveza , točnije gavezov melem, novi je proizvod Kuće magične trave. Pročitajte sve o blagodatima ove ljekovite biljke... Biljka poznata po svojem karakterističnom ljubičastom cvijetu, lat. Symphytum officinale , u narodu je zvana obični gavez, crni gavez, konjski rep, kilnjak i na još mnoge druge načine... S obzirom na to da postoji i žuti gavez, koji ima slična svojstva, poznatiji je ljubičasti gavez. Aktivnim svojstivma, koja su danas naširoko poznata, obiluje list, a najviše korijen. Korijen gaveza sadrži karotin, alkaloide, glikozide, tanin, eterično ulje, smole, sluz, ali najvažniji sastojak je alantoin. Alantoin je aktivna prirodna tvar koja potiče rast stanica u kostima te u vezivnom i potkožnom tkivu. Zbog toga je mast od gaveza gotovo nezamjenjiva kod unutarnjih i vanjskih rana, posjekotina, oteklina, modrica i lomova kostiju te oštećenja hrskavice, nategnuća tetiva, uganuća i sl. Zbog velike koncentracije alantoina gavez se koristi u njezi kož...

Ulje lješnjaka za nečistu kožu

Svi volimo orašaste plodove, i to je dobro jer su oni hrana za mozak bogata različitim aktivnim tvarima koje nam pomažu u zdravlju tijela - iznutra i izvana. Ulje lješnjaka jednako je dobro za naše tijelo, posebice korišteno na koži, u kozmetičke svrhe. U našim kontinentalnim područjima, osim bučinog ulja, veliko blago je ulje lješnjaka, koje je sve zastupljenije. Lješnjaci se u zadnjih 5 do 7 godina na veliko sade na zapuštenim livadama, između ostalog i zbog toga što uzgoj ne zahtijeva veliki fizički napor ni financijska ulaganja, no lješnjaci imaju prve plodove tek nakon 7 godina. Do tada, nasadi se mogu samo lagano kositi i održavati. Ulje lješnjaka izuzetno je bogato ulje, sadrži velike količine nezasićenih masnih kiselina, proteina i vitamina, prije svega vitamina B1 i B6, nešto manje ostalih vitamina B, i vitamina E. Ono spada u tzv. suha ulja jer se izuzetno dobro upija, te se preporuča njegovo korištenje u kozmetičke svrhe u preparatima za masnu, nečistu i kožu ...